Všechno je jinak

14:30:00 16 Comments A+ a-

Na první začtení, se může zdát, že autor Gilles Legardinier napsal knihu, ve které se toho moc neděje. Ale Všechno je jinak. Kniha je plná života, radosti, smutku, přátelství, sebeuvědomování a humoru. Po Muži jménem Ove měl hlavní hrdina Andrew Blake těžkou startovní pozici, avšak zhostil se toho se ctí a do cíle doběhl jen o maličký krůček později. Kniha Všechno je jinak vás nenechá chladnými, pohladí a donutí vás se usmát. 
Andrew Blake je postarší majitel prosperující firmy ve Velké Británii. Je unavený z věčného rozhodování a papírování. Život pro něj ztratil smysl, když přišel o své nejbližší, žena mu zemřela a dcera se odstěhovala do Ameriky. A tak jednoho dne učiní rozhodnutí, které všechno změní.

Společenský oděv vymění za uniformu a přijme práci majordoma ve Francii. Zde poznává nevrlou a uštěpačnou kuchařku Odile, samotářského správce Magniera, mladou a zamilovanou služku Manon a především záhadnou, smutnou, ale charismatickou majitelku paní Beauvillierovou. Z počátku se na něj všichni dívají jen jako na dalšího zaměstnance, ale v téhle knize je zkrátka všechno jinak. Andrew je muž činu, nikdy neváhá přiložit ruku k dílu a vždy je ochoten poradit a pomoci, ale také nikdy nevynechá příležitost si z někoho vystřelit. Když zjistí, že má majitelka velké finanční problémy, rozhodne se vyřešit i tento problém. Jediné, s čím si nedokáže poradit je jeho vlastní život. Povede se mu zachránit paní Beauvillierovou před nesprávnými rozhodnutími? Pomůže mu změna prostředí a nová přátelství ujasnit si i své starosti?

"Je to naše cesta, která z nás dělá to, čím jsme, anebo si my vybíráme svou cestu podle toho, co je pro nás důležité?!

Jestli očekáváte dalšího akčního Stoletého staříka, budete zklamáni. V této knize není nosným pilířem děj. Vlastně tady ani moc děje není, spíš jen příjemně nakombinované drobné příhody k pousmání a příběhy, které píše život sám. Ztráta blízkých, osamělost, nesmělost, nepochopení. Věci, které někdy mohou trápit každého z nás, ale jak se říká: ve dvou se to lépe táhne a když je Vás ke všemu pět plus dítě a osobitý kocour, to by bylo, abyste si s tím neporadili. Humor se často nese v duchu narážek na historii a kulturní a jazykové rozdíly mezi Británii a Francií a až na pár výjimek se jedná humor příjemný a inteligentní. České prostředí se přeci jen od francouzského a anglického liší, a tak některé vtipy mohou vyznít trošku do prázdna, přesněji se ztratí v překladu.
Díky osobitým postavám, příjemnému stylu a výborným dialogům, autorovi odpustíte i téměř průsvitný příběh. Když k tomu všemu navíc připočtete úžasné charisma pana Blakea a jeho někdy skoro až kanadské žertíky, je o příjemné oddychové čtení ze života vystaráno.

Gilles Legardinier. Všechno je jinak. Přeložil Slavomír Míča. Ostrava : Domino, 2014. 383 stran. ISBN 978-80-7303-991-2
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Domino

16 komentářů

Write komentářů
Rachel Roo
AUTHOR
pátek, června 27, 2014 delete

tyjo takovych stranek to ma a zadny dej? zajimavy :) ale vim jak to myslis, takovy knizky taky znam, zadny epicno, ale drobny pribehy co daji dohromady celou knihu. a moc pekna obalka!

Reply
avatar
pátek, června 27, 2014 delete

Kniha vypadá zajímavě. Už ten citát, který si sem dala, mě navnadil, abych si knížku sehnala. Jen se bojím, že mě kniha nebude bavit, když tam není skoro žádný děj. Ale zkoušet se má všechno. :)

Reply
avatar
pátek, června 27, 2014 delete

Uvědomujete si slečno, že musím také chodit do práce ? Nemůžu pořád jenom číst :D

Reply
avatar
Bastera
AUTHOR
pátek, června 27, 2014 delete

Já nic, to spisovatelé a nakladatelé :D Sama mám, co dělat, ale já jsem také v hodnocení často mírná :)

Reply
avatar
Bastera
AUTHOR
pátek, června 27, 2014 delete

Ty taky víš jak to myslím, že to děj má, ale není to nějaké plynulé vyprávění něčeho :)

Reply
avatar
Bastera
AUTHOR
pátek, června 27, 2014 delete

Přesně tak a není to tak, že by se tam vůbec nic nedělo, jen to není žádný akční plynulý souvislý děj, ale nuda to opravdu není :)

Reply
avatar
Charrlie
AUTHOR
sobota, června 28, 2014 delete

Pěkně napsaná recenze, radost to číst :))

V týdnu jsem si přinesla z knihovny Muže jménem Ove (už na jedno tvoje doporučení), tak nejdřív uvidím, jak se mi bude líbit on. Ale tuším, že tohle bude o trochu víc úsměvné. Nebo jsem se úplně spletla?

Jinak - ten nadpis je docela strašidelný. Kdybych nevěděla, že to je název knížky, lekla bych se, že se chystáš všechno radikálně změnit, zrušit blog a tak podobně :D

Reply
avatar
Frozie
AUTHOR
sobota, června 28, 2014 delete

Tahle knížka mě strašně nadchla. Jeden z nejlepších příběhů, které jsem letos četla a jelikož se v nejbližší době chystám právě na Ova, tak doufám, že se mi zalíbí stejně, jako právě tato kniha :)

Reply
avatar
Jeannette
AUTHOR
sobota, června 28, 2014 delete

Ach jo, proč mi to děláš... :D Už takhle jsem zavalená knihami, které musím přečíst, a ty tu ještě doporučuješ další, které vypadají skvěle! :D

Reply
avatar
Bastera
AUTHOR
neděle, června 29, 2014 delete

Děkuji to mě hrozně těší! :) Jsem zvědavá, jak se Ti bude Ove líbit, doufám, že Tě moc nezklame! :) A nedá se, že tohle bude víc úsměvné, Ove byl vtipný i smutný zároveň, líbil se mi o trošku víc, tady se občas může zdát děj trošku hluchý, ale celkově je to příjemné humorné čtení :)

Reply
avatar
Bastera
AUTHOR
neděle, června 29, 2014 delete

Vážně? Tak to se Ti Ove také bude líbit, mně se líbil právě ještě o trošku víc než tato :)

Reply
avatar
Bastera
AUTHOR
neděle, června 29, 2014 delete

Já za to nemohu, oni prostě jsou vážně dobré! :)

Reply
avatar
Bastera
AUTHOR
neděle, června 29, 2014 delete

A neboj to bych Vám přeci nemohla udělat, zrušit blog :)

Reply
avatar
Anonymní
AUTHOR
pondělí, června 30, 2014 delete

Toto vyzerá na jednu z tých príjemných kníh, ktoré sú zábavné a milé na čítanie a nechcú ti sprostredkovať žiadne výrazné životné múdro, ani nemáš vďaka nim prehodnocovať vlastný život. Len sa proste inteligentne pobaviť a odpočinúť si... To sa mi páči :)

Reply
avatar
Bastera
AUTHOR
úterý, července 01, 2014 delete

Tak nějaká ta moudra tam byly, ale spíš takové obecné ze života, než nějaké nucené poučky :)

Reply
avatar
Unknown
AUTHOR
úterý, července 08, 2014 delete

Vypadá to opravdu suprovně. :) Ta obálka je také moc pěkná. :)
Skvělá recenze. :)

Reply
avatar

Děkuji za všechny komentáře :)