Jak krásná Kleopatra ke zkáze přišla
Za vším hledej ženu, neboť jen láska k ženě je největší slabostí muže. Své o tom ví i sličný a učený Harmachis, v jehož hrobě se nalezly svitky vyprávějící o jeho vzestupu i pádu. První vydání bylo v originále již v roce 1889, v českém překladu pak o deset let později. Teď po více než sto letech vyšla kniha znovu pod vedením nakladatelství Omega. Vychází právě z prvního překladu od Josefa Bartošky. Až na úpravy pravopisu a současného spisovného úzu, ponechává autorovy jazykové a stylistické zvláštnosti. Pojďte a slyšte příběh z Egypta, kouzelné to starověké zemi. Příběh o nádherné, chytré, ale lstivé královně Kleopatře. Příběh o lásce, moci, intrikách, naději, pomstě a především zradě. Neb ten, kdo miluje, může být zrádcem i zrazeným zároveň.85%
Tam, kde rozprostírá se řeka Nil, sličný Harmachis se narodil. Jeho matka těsně po porodu předpověděla, že Harmachis je potomkem faraonů a že v jeho rukou leží budoucnost Egypta. Právě on může svrhnout dynastii makedonských Ptolemaiovců a navrátit tak Egypt zpět do rukou králů egyptských. Je seznámen se všemi tajemstvími a uměním božským. Po mnoha letech učení vydává se do Alexandrie, vloudit se do přízně královny Kleopatry. Má s pomocí sestřenice Charmiony přivodit Kleopatřinu smrt, nastoupit na její místo a dopřát své rodné zemi opět svobodu od cizinců. Jenže, Kleopatra je především krásná žena, která nešetří medovými slůvky a jejíž kráse podlehl i samotný Caesar. Uspěje Harmachis se svým úkolem či zůstane uvězněn v síti, kterou Kleopatra tak ráda splétá? Zradí svou zemi kvůli lásce k této obdivované ženě? Jaké neštěstí může způsobit jiná žena, jež miluje a jejíž láska není opětována?
Při čtení této knihy nemusíte cestovat do Egypta, abyste si vychutnali jeho krásy. Autor H. R. Haggard totiž nešetří popisy této starověké země. Stačí jen číst a otevřít svou fantazii, brzy budete spolu s Harmachisem plout po řece Nil až do nádherné Alexandrie. Kniha se skládá ze tří částí, přičemž každou Vás provází postava Harmachise. První část se týká počátku jeho života a především jeho vzdělávání a seznamování se s náboženskými zvyklostmi a praktikami. Tato část je na čtení trošku složitější, kdo nikdy neslyšel o Božstvu starého Egypta bude trošku ztracen, ale to hlavní pochopíte i tak. Druhá část pojednává o samotném seznámení Harmachise s Kleopatrou, o jejich vztahu, o lásce, zradě i politice. Třetí část pojednává o pomstě a konci krásné Kleopatry a jejího milého Marca Antonia.
Největším plusem tohoto příběhu o královně Kleopatře není jen dokonalý, starý, uctivý a kouzelný styl a popis krás Egypta, ale také úžasně vykreslené postavy. Jak Harmachis a Kleopatra, tak i Charmiona a Marcus Antonius byly nejen krutými vládci či neohroženými bojovníky proti nadvládě cizinců, ale také obyčejní lidé se svými slabými i silnými místy. Kleopatra není jen krutá žena, nýbrž skvělá královna, jíž opravdu leží na srdci blaho Egypta.
„Zda mohl být v celém světě ještě jiný muž tak ponořený v strast, jako já dnešní noci? Zajisté žádný. Kam se mám obrátit? Co mám počít? A i bouří mého rozervaného srdce volal hlasitě hořký hlas žárlivosti. Neb já jsem miloval tu ženu, jíž jsem dal všechno, a ona v tom okamžiku – byla – Ach! Nesměl jsem na to pomyslet, a v mém neskonalém zoufalství propuklo srdce moje v řeku slz, jež pláčou se tak hrozně!“
Shrnutí
Dílo, jež ve starém jazyce popisuje úžasným stylem krásy a tajemství Egypta, jeho královny Kleopatry i učeného Harmachise, jež měl Egyptu navrátit svobodu. Dílo plné lásky, intrik, lží, naděje i bolesti. Dozvíte se zajímavé informace o náboženství starověkého Egypta i o příběhu, jež nedá spát umělcům celá staletí. Díky zachování starého jazyka se začátek knihy čte hůře, ale brzy si zvyknete a už Vám nic nebrání se díky několika stránkám přenést do doby dávné a čarovné.H. R. Haggard. Kleopatra. Praha : Dobrovský v edici Omega, 2014. 256 stran. ISBN 978-80-7390-109-7
Za poskytnutý recenzní výtisk děkuji nakladatelství Omega, kde můžete knihu zakoupit.
16 komentářů
Write komentářůKrásná a naprosto výstižná recenze!!
ReplyPekná recenzia
Síce neviem, či by som sa na knihu vrhla hneď - momentálne sa nedokážem sústrediť ani na modernú češtinu - ale niekedy na dovolenku, keby som mala kopu času, by som sa nechala preniesť do Egypta
ReplyTo vypadá skvěle, hrozně ráda čtu o Egyptě.:-)
ReplyDěkuji, moc mě to od Tebe těší
ReplyTo chápu, jestli je to občas trošku složité pro mě, pro Tebe to musí být ještě horší, ale třeba se někdy podaří
ReplyTak potom si myslím, že je to určitě pro Tebe, já mám také Egypt ráda
ReplyVždy mne přitahoval Egypt a vše okolo něj. Myslím si, že tato kniha stojí za přečtení a dosti o tom uvažuji, jen mne od toho odrazuje styl jakým je kniha napsána. Jinak pěji ódu na tvou recenzi ....moc se ti povedla a je zajímavá :-)
ReplyPřiznám se, že nejdřív mě ten styl také trošku odrazoval, ale po té první části mě to strhlo a ten styl mi naopak k tomu skvěle seděl!
Děkuji moc za pochvalu, snažím se 
ReplyKrásná recenze, moc hezky jsi to všechno popsala :-) Kleopatra mě láká, mám ráda starověk :-)
ReplyJá to mám podobně, knih o Egyptě a starém Římu není nikdy dost :-)
ReplyO Kleopatře jsem uvažovala, nakonec jsem sáhla po Dámě s Kaméliemi
Tvoje recenze je ale perfektní, a láká mě 
ReplySupéééééér
Replyviz Owlie, já jsem o Kleopatře uvažovala a sáhla jsem po Faustovi :-D recenze moc pěkná zlato
ReplyVypadá to zajímavě, myslím, že se po téhle knize podívám
ReplyPěkná recenze, knížka vypadá zajímavě, ale nevím jestli by mi zrovna sedla... Ale pokud se mi někdy dostane do ruky, tak ji zkusím
ReplyMoc hezká recenze, po knížce jsem už párkrát pokukovala a teď jsi mě přesvědčila, že si ji musím dát do wishlistu.
Mám moc ráda Egypt a starý jazyk mě láká, sice je ze začátku těžší se začíst, ale je to požitek. 
ReplyDěkuji za všechny komentáře :)